Kültür Eğitim

Kültürlü Haberler

HATAY KÜLTÜR TEMEL LİSELERİNDEN 2017 YGS SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

VELİ VE ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE !!!
Hatay kültür temel liseleri kurucusu ALİ GİRİŞKEN

Adaylar genel olarak puanlara odaklandığından sıralamalar konusunda bilinç düzeyleri zayıftır. Bir de sıralamaların ne anlama geldiği konusunda genel bir öngörüye sahip değillerdir. Yükseköğretim programlarının öğrenci aldığı sıraları görüp kendi YGS sıralarının o sıralardan oldukça uzak olduğunu anlayınca da genel bir motivasyon bozukluğu, isteksizlik, çalışma şevki kaybı gibi olağan sonuçları şimdiye kadar hep gözlemledik.
OYSA YGS'NİN BİR NİHAİ NOKTA OLMADIĞI, bir ara durak olduğu, asıl sıralama hareketliliğini sağlayan unsurun da LYS'ler olduğunu vurgulamak ve bunları da somut delillerle öğrenciye sunmak, kaybolan bu motivasyonu tekrar yerine getirmede oldukça yardımcı olacaktır.
İşte bu amaçla yıllardan beri hazırladığımız YGS'den LYS'ye sıralamada meydana gelebilecek değişimler tablomuz ülke genelindeki pek çok okulda ilk başvurulan kaynak olarak öğrencilere sunulmaktadır. Aşağıda 2014 yılına ait tablolarımızı göreceksiniz. Neden 2016 değil de 2014? Çünkü bu yıl yapılan sınavın sonuçları benzerlik bakımından 2014'e daha yakın bir sınavdır. Bu tablolarda yer alan max. üst sınır adayın LYS'de full net yapması ile erişebileceği değerleri ifade eder. İdeal üst sınır ise birebir gerçekleşmiş gerçek aday sonuçlarından yola çıkarak eriştiğimiz sonuçlardır. Bu tabloları birebir rehberlik görüşmelerinde mutlaka adaylarla tek tek incelemeniz ve adayların sıralama zaafından dolayı yaşayabileceği kaygıları en aza indirgemeniz gerekir.
ZİRA ŞU DÖNEMİN LYS ADINA KESİNTİSİZ SÜRDÜRÜLMESİ GEREKMEKTEDİR.

2016 YGS İLE 2017 YGS’Yİ BİR KAÇ ÖRNEKLE KIYASLAMA YAPARAK DAHA İYİ OKUYABİLİRİZ
GEÇEN YIL2016 YGS 1 DE 322 PUAN, SIRALAMA 280 BİNLERDE OLAN ÖĞENCİ 2017 YILINDA 322 PUAN İLE 90 BİNLERDE
2016 YGS 5 DE 376 PUAN,SIRALAMA 190 BİNLERDE OLAN ÖĞRENCİ 2017 YILINDA YGS5 DE 376 PUAN ,SIRALAMA 30 BİNLERDE
ÖĞRENCİLER YGS DE KAYBETTİKLERİNİ DÜŞÜNDÜKLERİ SIRALAMA DEĞERLERİNİ LYS DE UFAK DOKUNUŞLARLA KAPATABİLİRLER.