KÜLTÜR EĞİTİM

Temel Liseler Sisteme İyi Bir Yerden Giriş Yaptı

Bu yıl uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS’de) Temel Liseler yüksek başarı düzeyine erişerek sınavdan alınlarının akıyla çıktılar. İlk yılları olmasına rağmen öğrencilerin sınav başarıları üzerinde çok önemli katkıları oldu.
Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Kültür Temel Liseleri Genel Müdürü Ahmet Sait Yurtseven 2016 YGS’yi ve temel liselerin bu yılki sınav performanslarını şu şekilde değerlendirdi.

1200 TEMEL LİSE İLK KEZ ÖSYS’DE YER ALDI

Türkiye’deki az sayıda temel lise öğrencisi 2015 sınav döneminde üniversite sınavına katılmıştı. 2016 Yılında dershanelerin tamamının dönüşmesi nedeniyle 1.212 ayrı temel liseden adaylar üniversite sınavına girdi.
2015 Yılında az sayıda olmasına rağmen %54 oranında mezun adayını üniversitelerde Lisans programlarına yerleştirmeyi başaran temel liseler, bu yıl çok daha fazla sayıda kurumsal okulun devreye girmesi ile daha yüksek bir başarı düzeyine eriştiler.
2016 Yılına ait YGS sonuçları genel olarak adayların başarılı olduğu bir sınavdı. Kültür Temel Liseleri olarak sektörün en başarılı okulları arasındaki yerimizi sınav başarısı ile perçinledik.
Okullarımızdaki öğrenciler 1 yıl gibi kısa bir süre bizimle birlikte olmalarına rağmen, bütün testlerde Türkiye ortalamalarının çok üzerinde başarı yakaladılar.

HER TESTTE TÜRKİYE ORTALAMALARININ ÜSTÜNE ÇIKMAYI BAŞARDILAR

Türkçe testinde öğrencilerimizi Türkiye ortalaması olan 19,309’dan %31 daha yüksek bir başarı düzeyini yakaladılar.
Sosyal bilimler testi sözel nitelikli öğrenci sayımızın azlığı nedeniyle başarı seyrimizin en az artış gösterdiği dal oldu. Bu testte de öğrencilerimiz 10,450 Türkiye ortalamasından %25 daha iyi netler yaparak bu testlerde de başarılarını artırdılar.
Matematik testi sınavda en başarılı olduğumuz test oldu. Bu testte tüm Türkiye’deki adaylar 40 soruda 7,935 net ortalamasını yakalarken, Kültür Temel Lisesi öğrencileri bu ortalamanın %68 daha fazlasını yaparak matematikle ilgili önyargılarını tamamen terk ettiler.
Sınavın en düşük ortalamasına sahip Fen bilimleri testinde de tüm Türkiye’deki adaylar 5,753 net ortalamasını yakalayabilmişlerdi. Öğrencilerimiz bu testte de Türkiye ortalamasından %60 daha iyi bir sonuçla sınavı tamamladılar.


BARAJ ALTINDA KALAN ADAY SAYISI YOK DENECEK KADAR AZ

Barajı geçen aday sayıları bakımından da çok önemli bir başarıya imza attık. Sınava katılan tüm adayların ülke genelinde 180 barajını geçme oranları %75,6 olarak ÖSYM tarafından yayınlanmıştı. Ülke genelindeki tüm öğrencilerimizin sonuçlarını tek tek inceledik ve Kültür Temel Lisesi öğrencileri %98,4 oranında 180 barajını geçerek haziran ayında uygulanacak LYS’lere katılmaya hak kazandılar.

TEMEL LİSELERDE EĞİTİM ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Bir taraftan sınava yönelik derslerimizle öğrencilerimizi iyi üniversitelere hazırlıyoruz, diğer yandan okul derslerindeki performansımızla sevgili öğrencilerimizi yaşama hazırlamaya devam ediyoruz.
Temel liselerin tam anlamıyla sınavda yer alabildikleri ilk yıl olmasına rağmen bu sürecin ilk adımından başarıyla çıktığımızı söyleyebilirim. Çocuklara sürecin uzun soluklu bir süreç olduğunun bilincini kazandırmaya çalışıyoruz.