Kültür Eğitim

Kültürlü Geziler

Sırbistan & Bosna Hersek Turu

1.Gün: İstanbul – Belgrad:

Gezimizin ilk günü, Havalimanı Dıs Hatlar Terminali’nde Pegasus Havayolları kontuarı önünde uçustan 2 saat önce bulusarak baslıyor. Bilet ve gümrük islemlerinin ardından Pegasus Havayol-larının PC 371 sefer sayılı uçusu ile 09:35’de Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Yaklasık 2 saat sürecek yolcu-lugumuzun ardından yerel saat ile 10:25’te Belgrad Nikola Tesla Havali-manı’na varıyoruz. Pasaport ve gümrük islemlerimizin ardından havalimanında bekleyen özel otobüsümüz ile eski Yugo-slavya’nın baskenti ve suanda da Sırbistan’ın baskentini yapan kültür ve spor ruhu yüklü Belgrad sehir turumuza baslıyoruz. Panoramik sehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri Müze, Istanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Pasa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Pasa Çesmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Tas Meydan, mimar Ugljesa Bogunovic ve Slobodan Janjic tarafından tasarlanmıs olan Avala Kule-si'ne gidiyoruz. 203 m yükseklikte tabanı eskenar üçgen seklini "üçayak" üzerinde planlanan kule için "Sırp tripodu" da denmektedir. Dünya üzerinde bu prensip üzerine insa edilmis olan birkaç kuleden bir tanesidir. Buradaki gezimizin bitimi-yle 13 Ocak 1953'te Yugoslavya Devlet Baskanlıgına seçilen ve Yugoslavya'yı Sosyalist Federal Cumhuriyet haline getiren, 1974 yılında ömür boyu devlet baskanlıgına getirilen ve 1980 yılında ölen eski Yugoslavya Devlet Baskanı Josip Broz Tito’ nun mezarını ziyaret ediyoruz. Belgrad gezimiz ardından otelimize transferimiz gerçeklesiyor.2.Gün: Belgrad – Saraybosna:

Otelde alacagımız kahvaltının ardından Belgrad’dan ayrılarak Saraybosna’ya dogru hareket ediyoruz. Yaklasık 6 saat sürecek keyifli bir otobüs yolculugunun ardından Saraybosna’ya varıyor ve sehir turumuza baslıyoruz. Iki asır boyunca Balkanlar’ın kültür baskentligini yapmıs 1914’te Avusturya - Macaristan Veliahdı Arsidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savası’nın çıktıgı yer olan 1992 savasında ise Sırp, Hırvat ve Bosnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savasları sonucu büyük tahribata ugramıs, fakat güzelligini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna’da panora-mik bir tur yapacagız. Turumuz esnasın-da meshur Basçarsı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, sehrin dinsel kozmopolitligi-ni yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastının gerçeklestigi Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, sehrin 40 yıllık Avustu-rya-Macaristan yönetimi sırasında olusmus ve batı tarzı binalarını görebi-leceginiz Ferhadiye Caddesi ve içinde modern Bosna-Hersek’in ilk Cumhur-baskanı Aliya Izzet Begoviç’in mezarının da bulundugu sehitlik görecegimiz yerle-rden bazıları. Sehir turumuzun ardından geceleme otelimizde.3.Gün: Saraybosna – Mostar – Blagay Poçitel - Mostar:

Otelde alacagımız sabah kahvaltısının ardından Mostar için yola çıkıyoruz. Varısımızın ardından 600 yıllık geçmise sahip, Bosna Hersek'i olusturan iki parçadan biri olan Hersek'in en büyük sehri Mostar'ı tanıtan yürüyüs turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın ögrencilerinden Mimar Hayreddin'in insa ettigi, ancak 1992'de Hırvat topçu atesiyle yıkılan, daha sonra 2004'te Türki-ye'nin de büyük destegiyle orijinal malzeme ve dönemin insa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Liste-si'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarsısı, Koska Mehmed Pasa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konagı görecegimiz yerler arasındadır. 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmıs bu ülkede-ki ikinci duragımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulasmıs Osmanlı köyü Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konustugu bu otantik köydeki gezimizin ardından 15. yüzyılda bölgeye Osmanlı dervislerinin ulasmasıyla insa edilen ilk yapı olan Blagaj Tekkesi'ni ziyaret edecegiz. Buna nehrinin kaynagında kurulmus Sarı Saltuk Tekkesi’ni gördükten sonra sehir turumuzu sonlandırıyoruz. Geceleme otelimizde.4.Gün: İstanbul – Mostar – Istanbul:

Otelde alacagımız kahvaltının ardından savas zamanı iki buçuk yıl sehrin bütün ihtiyaçlarının karsılandıgı ve sehre giris çıkısların yapıldıgı tüneli ve müzesini ziyaret, Saraybosna’nın su kaynagı Igman Dagı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynagı) gezinti, Tarihi Rimski köprüyü ziyaret ediyoruz. Ardından Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na varıyoruz. Pasaport ve gümrük islemlerimizin ardından Pega-sus Havayollarının PC 294 sefer sayılı uçusu ile 17:40’ta Istan-bul’a hareket ediyoruz. Yerel saat ile 20:35 Istanbul’a varısımızın ardından bir sonraki turumuzda görüsmek üzere vedalasıyoruz.FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

-    Pegasus Havayolları ile Istanbul-Belgrad // Saray Bosna Istanbul arası uçak biletleri
-    Gidis günü araç içerisinde set menü kahvaltı
-    4*’lı otellerde 3 gece YP konaklamaOtellerde açık büfe kahvaltı Set menü aksam yemekleri
-    Programda belirtilen sehir ve çevre turları
-    Yurtdısı Seyahat Sigortası
-    Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri


FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

-    Öglen yemekleri
-    Tüm özel harcamalar